Mexikó két tűz között, az elnök harapófogóba került
Donald Trump közel áll hozzá, hogy felbontsa a Mexikóval kötött szabadkereskedelmi megállapodást annak Kínához fűződő gazdasági kapcsolatai miatt. Claudia Sheinbaum elnök harapófogóba került.
Ross Douthat, a New York Times konzervatív publicistája szerint az ateisták is hisznek természetfeletti elképzelésekben.
Az intézményes vallásosság hanyatlik, ám az Egyesült Államok pont olyan vallásos, mint egykor volt – nyilatkozta Ross Douthat, a New York Times konzervatív publicistája az egyik legnépszerűbb amerikai talkshow műsorában.
A katolikus Douthat szerint a jobboldal bűne, hogy a vallást antiintellektuálisnak tünteti fel, mire a műsorvezető, a magát ateistának tartó Bill Maher rákérdez, vajon nem maga a vallás értelemellenes-e. Douthat válasza, hogy például a Genezis szó szerinti értelmezése is meglehetősen új fejlemény – a keresztények már az első században sem tudományos leírásnak tekintették azt.
Douthat úgy véli, a vallás megítélése attól függ, ki milyennek tételezi az emberi természetet. Aki hajlamos azt gondolni, hogy az ember alapvetően jó, az a vallásban kényszerítő erőt lát. Ezzel szemben van aki úgy véli – és ez Douthat álláspontja is –, hogy az emberek általában hajlanak a rosszra, függetlenül attól, hogy vallásosak-e vagy sem.
Hogyan hihetik el értelmes emberek, hogy egy kígyó megszólalt? – kérdezi Maher. Még a szekuláris liberálisok is hisznek bizonyos metafizikai elképzelésekben – veti ellen Douthat. Az egyetemes emberi jogok eszméje mi, ha nem ilyesmi?
Helyeselte Bin Laden megölését? – provokálja vendégét Maher. Csak mert az Újtestamentumban számos helyen mondja Jézus, hogy ne ölj, fordítsd oda a másik orcádat is. Douthat szerint ez a hétköznapi viszonyokat illetően így van, ám a keresztény hagyomány része az igazságos háború elképzelése is. Bizonyos esetekben a kormányoknak joga van fenntartani a rendet.